Fent: medvehagyma, salátaboglárka, piros árvacsalán, fehér here
Lent: zamatos turbolya, tyúkhúr, gyermekláncfű, csalán
A tavasz az újjászületés és a megtisztulás ideje. A tél után nagyon fontos a máj munkájának támogatása, amire a vadontermő zöld növények a legideálisabbak, melyek most bújnak elő. Léböjt kúrák helyett én ezeket a növényeket iktatom be tavasszal a mindennapjaimba.
A vadontermő növények gyűjtése
A vadontermő növényeket mindenképpen forgalmas utaktól távol, tiszta helyen szedd. A legjobb persze, ha a saját kertedben állnak rendelkezésedre, de erdők szélén, mezőkön biztosan megtalálod áprilisban őket. Legyen nálad metszőolló, növényhatározó könyv vagy applikáció, kesztyű (csalán szedéshez) és vesszőkosár vagy vászonzsák. A leveleket a virágzás előtt vagy épp a virágzásban gyűjtsd, a virágokat nyílásban.
Miért annyira fantasztikusak?
Ami közös bennük, hogy rendkívül nagy mennyiségben tartalmaznak klorofillt, keserűanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat. A növényi keserűanyagok serkentik az emésztést, enzimtermelést, az epe munkáját és a máj tisztulását. Fogyasztásukkal beindul a szervezet méregtelenítése, erősödik az immunrendszer, segítenek az emésztőrendszer salaktalanításában, csökkentik a gyulladásokat, hozzájárulnak a közérzet javításához. Hatásukra könnyebbnek és frissebbnek érezzük magunkat.
Mit készíthetünk belőlük?
A vadon termő ehető növényekkel színesebbé tehetjük a tavaszi étrendünket. Ingyen és heteken keresztül beszerezhetők, így már kora tavasszal készülhet belőlük tavaszi, zsenge saláta, főzelék, zöldturmix, sőt, pesto is!
Tavasz a tányéron
Hozzávalók (4 főre):
- 30 zsenge pitypang levél
- 30 szál tyúkhúr
- 15 szál árvacsalán
- 4 közepes hónapos retek
- 15 salátaboglárka virág
- 30 ibolya
- 15 árvácska
- 15 medvehagyma virág
- 5 friss zeller levél
- fél citrom leve
- 1 dl olívaolaj
- só, bors
Elkészítés:
1. A vadontermő zöldeket, virágokat és a zellert megmossuk, papírtörlőn lecsepegtetjük róluk a vizet. A pitypangot, a tyúkhúrt és az árvacsalánt felvágjuk. A retket megmossuk, kockákra vágjuk.
2. A zellert felaprítjuk, összekeverjük a citromlével, az olívaolajjal, sózzuk, borsozzuk. Óvatosan összeforgatjuk az összes hozzávalót, meglocsoljuk a dresszinggel, előételként vagy köretként tálaljuk.
Vadnövényes pesto
Hozzávalók:
- 10 dkg frissen szedett -vadontermő ehető növény- levél
- 5 dkg pirított olajosmag (fenyőmag, dió, mandula)
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 10 dkg parmezán – elhagyható
- 1,5-2 dl extraszűz olívaolaj
- só, bors
Ha kisebb mennyiséget készítesz, a mozsár jelentheti a tökéletes megoldást. Nagyobb adag készítésekor használj botmixert vagy turmixgépet. Bármelyik megoldás mellet is döntesz, az összes alapanyagot zúzd össze krémesre. A kész pestot töltsd steril üvegekbe, úgy, hogy az üveg a peremig tele legyen. Én rögtön a hűtőbe szoktam tenni, de hűvös és sötét helyen is tárolhatod. A hűtőben nagyjából fél évig tartja meg eredeti ízét és színét. Ugyanúgy mint a frissen lefagyasztott fűszernövényeknél, a pestot is teheted jégkocktartókba a mélyhűtőbe.