Évek óta van egy jól bevált gyógynövény-keverékem, amit már a PMS napjaiban el szoktam kezdeni fogyasztani. Ezekben a napokban 5-6 napig iszom a teát, naponta 1-2 bögrével. A keverék nem csak a hasi fájdalmakat csökkenti, de a hangulatra is pozitívan hat, megnyugtat, csökkenti a fejfájást, és segíti a nyugodtabb alvást. A keverékben cickafark, orvosi zsálya, citromfű, palástfű, pásztortáska és édeskömény található, melyek egytől-egyig stresszoldó tulajdonságukról is ismertek.

1. Cickafark
A közönséges cickafark (Achillea millefolium) az első számú gyógynövény, amit ezeken a napokon használni szoktam, igazi női tulajdonságokkal ellátott tea-alapanyag. A workshopjaimon szoktam róla mesélni, hogy kezdetekben a Hold teám egyik összetevője a cickafark volt, nyugtató hatása miatt. Több férfi fogyasztó azonban nem volt kibékülve a teakeverékkel, de nem tudták megmondani, miért. Törtem rajta a fejem, mi lehet gond, és hamar rájöttem, hogy a cickafarkkal lehet a ,,probléma”. Így a Hold teából a cickafark kikerült a citromfű, a levendula, a körömvirág és a bazsalikom mellől. (Azóta az erősebb nem képviselői is szívesebben kortyolják 😊.) A cickafark híres gyulladáscsökkentő, görcsoldó és vérzéscsillapító hatásáról, és a nőgyógyászati fájdalmak enyhítése mellett a gyomorproblémákra, emésztés javításra is nagyon jó megoldást jelent. Várandósság és szoptatás alatt, valamint gyerekeknél nem ajánlott az alkalmazása.
2. Zsálya
Az orvosi zsálya (Salvia officinalis) nem hiányozhat az igazi nő házi patikájából! Amellett, hogy számos nőgyógyászati problémára megoldást jelent (klimax, rendszertelen menstruáció), remekül alkalmazható tisztítókúra és fogyókúra esetén is, salaktalanító és zsírbontó tulajdonságainak köszönhetően. Stabilizálja a koleszterinszintet, csökkenti az izzadást, oldja a feszültséget. Mivel fertőtlenítő hatása is kiemelkedő, torokfájás esetén belőle készíthető a legjobb toroköblögető. A zsálya azonban nem a mindennapok tea-alapanyaga, csak akkor alkalmazzuk, amikor valóban szükség van rá! Szoptatás és várandósság alatt, valamint 12 éven aluli gyermekeknek nem ajánlott a fogyasztása. Az orvosi zsálya illóolaját is érdemes használni, én a Panaromnál szoktam beszerezni. 10 cseppet teszek 5 evőkanál Parajdi sóra, ezt keverem a fürdővizemhez, vagy 2-3 cseppet a tenyerembe csepegtetek, és többször megismételve mélyen magamba szívom az illatát, majd kifújom a stresszt.
3. Citromfű
Az orvosi citromfű (Melissa officinalis) elsősorban nyugtató, szorongásoldó, idegrendszer erősítő hatásáról ismert, ami valljuk be, ezekben a napokban igencsak ránk fér. Lefekvés előtt fogyasztva segíti a nyugodt és pihentető alvást. Nyugtatja a gyomrot, étkezés előtt alkalmazva jótékonyan hat az emésztésre.

4. Palástfű
Nyugtató, görcsoldó és fájdalom csillapító hatású, vérzés csillapító tulajdonságú gyógynövény a réti palástfű (Alchemilla vulgaris), mely használható hasmenés enyhítésére is. Fontos megemlíteni, hogy a palástfüvet nem szabad gyűjteni, mert védett növény, de termesztett változatát egyszerűen beszerezhetjük a nagyobb herbáriákban.
5. Pásztortáska
A közönséges pásztortáska (Capsella bursa-pastoris) forrázata fájdalomcsillapító hatású, remekül használható a menstruáció alatt fellépő fájdalmak (alhas, fej) enyhítésére, emellett vérzéscsillapító tulajdonsága is kiemelkedő. A pásztortáska teája csökkenti a klimax kellemetlen tüneteit. Értisztító hatású, segít az erek meszesedésének megelőzésében, ha ebből a célból fogyasztjuk, érdemes a galagonya virágos hajtásával együtt alkalmazni.
6. Édeskömény
A teakeverék az édes, ánizsos ízét az édesköménynek köszönheti, mely a hasfájós babák anyukájának lehet ismerős, illetve a tejszaporító teakeverékekben is találkozhatunk vele. Az édeskömény gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatású, valamint a fájdalmat is enyhíti. Mindig jó, ha van belőle otthon, hiszen egyike a gyerekeknél is használható gyógynövényeknek. Hurutos köhögés esetén az édesköményből készített főzettel való inhalálás egy igazi csodaszer! A gyermekeimnek, mivel még nagyon kicsik (4 és majdnem 6 😊 évesek), a fürdővizükhöz szoktam keverni. Várandósság alatt, illetve májbetegeknek fogyasztása nem ajánlott.
+1 Piros árvacsalán
Nyugtató és görcsoldó hatású gyógynövény a piros árvacsalán (Lamium purpureum) is, melyet kora tavasszal, virágzása előtt gyűjthetünk. A belőle készített forrázat vérzéscsillapító hatású, szorongásoldó tulajdonságú, valamint segíti a pihentető alvást.

Ha szeretnéd összeállítani a saját női teakeverékedet, idén március 8-án, Nő napon megteheted a Bazsalikomos kert workshopon: Gyógyteák – Középpontban a női gyógynövények.
Jelentkezni a mariann@bazsalikomoskert.hu címen tudsz.
Pontos időpont és helyszín:
2020.03.08. 15-17 h Major (2040 Budaörs, Clementis László utca 22.)
