A különböző gyógynövények nem csak hatóanyagaikban, hatásaikban, de felhasznált részeikben is különböznek. Nem mindegy, hogy ezekből a gyógynövény részekből forrázatot, főzetet vagy hideg vizes kivonatot készítünk. A gyógyteák készítésekor általánosságban elmondható, hogy egy bögre (2-3 dl) vízhez egy evőkanál (2-3 g) teakeveréket adunk. A gyógyteák készítésekor ne használjunk fém eszközöket. Leghatékonyabb, ha a gyógynövényekből készített teákat minden ízesítés nélkül, magukban fogyasztjuk. Fontos, hogy az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget ne lépjük túl.

A gyógynövények felhasznált részei
A különböző gyógynövények nem csak hatóanyagaikban, hatásaikban, de felhasznált részeikben is különböznek. A gyógynövényeket felhasznált részeik alapján hat csoportba sorolhatjuk, melyek a következők: Virágdrogot adó gyógynövények (pl.: Fekete bodza, Galagonya, Hárs, Szöszös ökörfarkkóró)
Levéldrogot adó gyógynövények (pl.: Csattanó maszlag, Nagy csalán, Útifű, Borsosmenta)
Termésdrogot adó gyógynövények (pl.: Közönséges boróka, Vadgesztenye, Vadrózsa, Közönséges édeskömény)
Herbadrogot adó gyógynövények (pl.: Aranyvessző, Fehér fagyöngy, Közönséges orbáncfű, Mezei cickafark, Mezei zsurló
Kéregdrogot adó gyógynövények (pl.: Közönséges kutyabenge, Tölgy, Fahéj)
Gyökérdrogot adó gyógynövények (pl.: Orvosi zilíz, Pongyola pitypang, Szappangyökér)
Elkészítés szerinti csoportosítás:
1. Főzet
Mely gyógynövény részeknél alkalmazzuk? A nem hőérzékeny, nehezen kivonható hatóanyagú növényeknél, növényrészeknél, így a gyökereknél, gyöktörzseknél, kemény, fás száraknál, magvaknál, terméseknél.
Hogyan készítsük? Az adott mennyiségű gyógynövény részt a víz forrásától számítva 4-5 percig főzzük. Az elpárolgott vizet pótoljuk. Az elkészítés után leszűrjük, nem hagyjuk tovább állni, mert így mérgező anyagok is kiázhatnak a gyógynövényből.
2. Forrázat
Mely gyógynövény részeknél alkalmazzuk? A virágokból, levelekből, föld feletti hajtásokból, leveles hajtásokból, valamint a magas illóolaj-tartalmú gyógynövényekből.
Hogyan készítsük? Az adott mennyiségű gyógynövényrészt forrásban levő vízzel leöntjük, majd lefedett edényben, a kívánt erősségtől vagy az előírtaktól függően 10-20 percig hagyjuk állni, végül leszűrjük.
3. Hideg vizes gyógynövénykivonat
Mely gyógynövényeknél alkalmazzuk? Hideg vizes kivonatot hőre érzékeny hatóanyag tartalmú gyógynövényekből (Ilyen hatóanyagok pl. a C-vitamin, valamint a nyálkaanyagok) készítsünk.
Hogyan készítsük? Az adott mennyiségű gyógynövényrészt szoba-hőmérsékletű vízzel leöntjük, lefedett edényben egy éjszakát vagy 8-10 órát hagyjuk állni, majd leszűrjük.